انواع بیماری‌های خطرناک دوران بارداری

217

آیا شما بیماری هایی که در دوران بارداری خطرناک هستند را می شناسید ؟اگر به هر کدام از این بیماری ها مبتلا هستید باید حتما پزشکتان را در جریان قرار دهید تا تجویزات لازم را برایتان اعمال کند .پیشنهاد میکنم این مقاله را مطالعه نمایید تا با این بیماری ها آشنا شوید .

پره اکلامپسی یک مورد خطرناک

فشار خون بارداری یا پره اکلامپسی از جمله اولین بیماری های خطرناک دوران بارداری است .  فشار خون در دوران بارداری آسیب های جدی به بدن مادر وارد می کند ازجمله می تواند باعث آسیب به کلیه ها یا سایر اعضای بدن شود . فشار خون اصولا بعد از هفته 20 بارداری شروع می‌شود و الزاما در کسانی که قبلا فشار خون بالا داشته‌اند اتفاق نمی افتد حتی ممکن است خانمی که فشار خون در حد معمول دارد هم دچار این مشکل شود . فشار خون بارداری را حتما باید پیگیری و درمان کنید وگرنهباعث به وجود آمدن مشکلات حادی برای خودتان و جنین می شود . از جمله این مشکلات اینکه ممکن است خون کافی به جفت نرسد یا ریسک بیماری‌های قلبی بالا رود .از جمله نشانه های فشار خون بارداری می توان به تنگی تنفس , سردرد داشتن , ورم کردن دست و پا , کم شدن ادرار اشاره کرد . توجه داشته باشید که این نشانه ها در بارداری سالم هم وجود دارد و به این خاطر ممکن است خیلی جدی گرفتع نشوند .

ضعف عضلات قلب

دومین مورد از جمله بیماری‌های خطرناک در دوران بارداری کاردیومیوپاتی است. کاردیومیوپاتی به شرایطی گفته می‌شود که عضلات قلب زن باردار در طول بارداری یا در انتهای این دوران، دچار ضعف شود. در دوران بارداری به دلیل تغییرات فیزیولوژیک رگ‎‌ها گشاد می شوند و این تغییر منجر به فعالیت بیشتر قلب می شود . از جمله نشانه های کاردیومیوپاتی می توان به تنگی تنفس و ورم کف و ساق پا اشاره کرد که این موارد در دوران بارداری عادی اند . اصولا این علائم از دو هفته بعد از تولد تا شش ماه بعد از آن برطرف خواهند شد . ولی چنانچه این نشانه ها را داشتید با پزشکتان مشورت کنید .

تاثیر افسردگی بر روی جنین

سومین بیماری خطرناک دوران بارداری افسردگی است که اکثر مادران توجه کافی به آن ندارند . برخی از زنان به دلیل تغییرات هورمونی و یا بی خوابی در دوران بارداری دچار افسردگی یا نوعی اضطراب می شوند . برخی از مادران قبل از بارداری افسردگی دارند این قبیل افراد در طول دوران بارداری افسردگی شان تشدید می شود .  توصیه می شود مادرانی که علائمی از افسردگی را دارند حتما به پزشک سر بزنند تا در دوران بارداری مشکلشان تشدید نشود .

بیماری پنجم در بارداری

احتمال دارد شما مادران عزیز اسم بیماری پنجم را شنیده باشید .بیماری پنجم واکنش‌های پوستی خفیفی است که در بیشتر موارد همراه با خارش است و هم ماردان و هم بچه ها ممکن است دچار آن شوند . درست است که این بیماری خیلی خطرناک نیست ولی ممکن است عواقب جبران ناپذیری به دنبال داشته باشد . در برخی اوقات بیماری پنجم مادر باردار موجب کم خونی یا آنمی شدید در جنین می شود و مادر مجبور به سقط کردن جنین خواهد شد . ولی فقط 5 درصد از زنان در دوران بارداری دچار این بیماری می شوند .

آبله مرغان در بارداری

بیماری مهم دیگر در دوران بارداری آبله مرغان است . علائم این بیماری در روزهای اول بارداری  شبیه سرماخوردگی است و اکثر افراد آن را با یک سرماخوردگی ساده اشتباه می گیرند . ولی حدودا بعد از 3 روز از شروع بیماری دانه هایی روی پوست ظاهر می شود که ترشحاتی دارند . آبله مرغان خیلی خطرناک نیست و بیشترین خطر آن در هفته های آخربارداری است که برای جنین خطرناک است . مشکلاتی که این بیماری برای جنین ایجاد می کند , مشکلات بینایی و پوستی است . همچنین ممکن است رشد اندام های جنین و حتی مغز جنین  را تحت تاثیر قرار دهد .

دیابت در بارداری

بیماری مهم و خطرناک دیگر دوران بارداری دیابت است . دیابت بارداری نوعی دیابت است که زنان در طول دوران بارداری قند خونشان بسیار بالا می رود . این بیماری اصولا بعد از تولد نوزاد از بین می رود . ولی ممکن است  همچنان با خطراتی همراه باشد به این صورت که مادر را در معرض ریسک دیابت نوع دوم قرار دهد . مادرانی که به دیابت بارداری دچار می شوند برای پیشگیری از دیابت نوع دوم باید به پزشک مراجعه کنند و مطابق رژیم غذایی مناسبی که پزشک برایشان تجویز می کند تبعیت می کنند .

آپاندیس در بارداری

یکی دیگر از بیماری های خطرناک در دوران بارداری آپاندیس است . آپاندیس در بارداری مهم و خطرناک است به این دلیل که علائم و شکل ظهور این بیماری در بارداری تغییر می کند و این باعث می شود که به درستی تشخیص داده نشود . برخی مواد مثل مشکلات دستگاه گوارش و نفخ و یبوست مواردی اند که به عقده ی اکثر بانوان طبیعی به نظر می رسند . اما ممکن است که این موارد علائم آپاندیس باشد . همچنین اهمیت آپاندیس در دوران باداری به این خاطر است که می تواند باعث تغییر جای آپاندیس شود . نشانه ی آپاندیس اغلب درد در سمت راست قسمت پایین کمر و شکم است اما در دوران بارداری جای درد تغییر می کند و ممکن است درد در قسمت راست بالای کمر باشد و با بیماری های دیگری مثل سوزش معده اشتباه گرفته شود .

سرطان سینه در بارداری

شاید برایتان عجیب باشد ولی بارداری ممکن است با سرطان سینه ارتباط داشته باشد . که این ارتباط  بیشتر مربوط به سنی که در آن باردار شدید برمی گردد . در بیشتر موارد ریسک این مورد برای مادرانی که فرزند اولشان را دیرتر از مادران دیگر به دنیا می اورند بیشتر است . و دلیل آن هم به رشد سریع سلول‌های سینه در بارداری برمی گردد .

با تمام این خطرات نگران نشوید

با وجود تمام مواردی که در لیست بیماری‌های خطرناک دوران بارداری وجود دارد، متخصصان معتقدند که خوشبختانه بیتشر بارداری‌ها بدون خطر سپری می‌شوند و جای نگرانی نیست؛ اما اگر در دوران بارداری علائمی مشاهده کردید یا ناراحتی حس کردید باید هر چه سریع‌تر به پزشک مراجعه کنید.

دیدگاه بگذارید

avatar
  عضویت  
هشدار به وسیله :