رابطه بارداری و مشکلات گوارشی

320

سیستم بدن مادران باردار به گونه ای حیرت انگیز است .خانم های باردار در دوران بارداری و حتی بعد از آن فشار زیادی را متحمل می شوند یکی از این فشارها مشکلات گوارشی در دوران بارداری است.این فشارها و مشکلات میتوانند خیلی گسترده باشند از جمله سوزش سر دل و یبوست و حتی استرس.در این مقاله  با اهم مشکلات گوارشی آشنا می شویم.

یبوست در دوران بارداری

متخصصان معتقدند یبوست یکی از شایعترین بیماری‌ها در طول بارداری و حتی بعد از آن است که به خاطر  تغییرات فیزیکی و استرس در دوران بارداری بروز می‌کند. موارد متعددی باعث یبوست در دوران بارداری می شود یکی از این موارد ویتامین‌هایی است که در دوران بارداری مصرف می‌شود . یبوست مادر حتی بعد از زایمان هم همچنان ادامه پیدا می کند. متخصصان برای پیشگیری از این مشکل به خانم های باردار توصیه می کنند که  ابتدا راه‌حل‌های ساده ای از جمله داشتن یک رژیم متعادل و خواب کافی در طول شبانه روز را امتحان کنند .مواردی چون خوردن سبزیجات و میوه هیدراته نگه داشتن بدن و مواردی این قبیل می‌تواند یبوست را از خانم های باردار دور کند.

 

 

 

بی اختیاری در دفع گاز و مدفوع

شاید فکر کنید دفع گاز بخشی از بارداری است و بعد از زایمان این مشکل رفع می‌شود اما بعد از زایمان نیز ممکن است ادامه پیدا کند. با توجه به حرکت اندام‌ها در هنگام بارداری دفع گاز یکی از شکایت‌های شایع خانم‌های باردار است. این مشکل می‌تواند با بی‌اختیاری مدفوع و حتی شکم درد نیز مرتبط باشد. به گفته متخصصان این به دلیل فرایند زایمان است. اگر هنگام زایمان پزشک مجبور به استفاده از ساکشن برای خارج کردن جنین شده باشد ممکن است به رگ‌های این ناحیه صدمه وارد شده و این مشکل بعد از زایمان نیز ادامه پیدا کند. متاسفانه آسیب به کف لگن می‌تواند در اثر این مشکلات بروز کند که در این صورت باید با پزشک مشورت کنید.

عده ای معتقدند دفع گاز مربوط به دوران بارداری است و این فرایند بعد از اتمام زایمان بهبود پیدا می کند در حالی که این مورد احتمال دارد بعد از زایمان همچنان ادامه داشته باشد . یکی از مشکلات اساسی خانم های باردار دفع گاز است که به دلیل حرکت اندام ها در طول دوران بارداری است که می تواند منجر به بی اختیاری مدفوع ویا درد شکم شود .مواردی که باعث می شود این مشکل حتی بعد از زایمان هم ادامه پیدا کند این است که پزشک برای خارج کردن جنین از شکم مادر مجبور شده باشد که از ساکشن استفاده کند  که باعث صدمه به رگ های این ناحیه شده است.

هموروئید

هموروئید در حین و بعد از بارداری یکی از مشکلات شایع خانم‌هاست. بعضی خانم‌ها به دلیل یبوست ممکن است فشار زیادی را هنگام عبور مدفوع متحمل شود که همین موضوع می‌تواند زمینه بروز یبوست را فراهم کند. این بیماری خوشبختانه قابل درمان است و مادران باردار نباید به دلیل این مشکل خجالت بکشند.

یکی دیگر از مشکلاتی که خانم های باردار زیاد با آن دسته و پنجه نرم می کنند هموروئید در دوران بارداری و حتی بعد از بارداری است.برخی از مادران باردار به خاطر داشتن یبوست فشار بسیار زیادی را هنگام دفع مدفوع تحمل می کنند که این مشکل باعث همورئید می شود . ماردان باردار نباید نگران این موضوع باشند یا به خاطر این مشکل خجالت بکشند زیرا این موضوع قابل درمان است.

 

استرس

خانم هایی که برای اولین بار است که باردار می شوند استرس بسیار زیادی دارند این مورد تحول بزرگی در زندگی انها محسوب می شود به این دلیل که آنها باید نقش جدیدی را عهده دار شوند یعنی مادر شدن . استرس داشتن باعث بروز مشکلاتی می شود مثل شکم درد و یا اسهال بعد از یبوست به دلیل تحریک پذیری روده  . مادر شاید متوجه نشود که درد در ناحیه ی شکم به خاطر داشتن استرس است . مادر شدن یعنی مسئولیتی جدید به گردن شماست و بسیار لذت بخش است سعی کنید آرام باشید و استرس به خود راه ندهید .

سوزش معده

یکی دیگر از مشکلات شایع مادران در طول دوران باردار سوزش سر دل است .رژیم غذایی مناسب و شیوه ی زندگی درست می تواند بروز این مشکلات را کاهش دهد . اگر با این وجود هنوز سوزش معده دارید حتما با پزشک خود مشورت کنید .

دیدگاه بگذارید

avatar
  عضویت  
هشدار به وسیله :