علائم بارداری مادر و تشخیص جنسیت جنین

779

اکثر والدین دوست دارند  قبل از سونوگرافی جنسیت فرزندشان را بدانند. راه‌هایی وجود دارد که به شما می‌گوید چطور این کار را انجام دهید.شما میتوانید با مطالعه ی این مقاله با این راه‌ها آشنا شوید.

 

چه عواملی باعث می شود علائم بارداری و جنسیت جنین برای والدین مهم تلقی شود؟

مهم تلقی شدن علائم بارداری و جنسیت جنین به مدت ها قبل برمی‌گردد؛ در گذشته که پیشینیان ما راهی برای تشخیص جنسیت جنین نداشتند و اکثر والدین تمایل به پسردار شدن داشتند البته نه همه ی والدین . از همان موقع والدین به دنبال پیدا کردن رابطه علائم بارداری و جنسیت جنین بودند تا بتوانند قبل از زایمان متوجه جنسیت فرزندشان شوند.

در جوامع امروز اهمیت این موضوع بستگی به تمایل والدین دارد که چه چیزی را ترجیح دهند دختردار شدن یا پسردار شدن .همه به دنبال یافتن عواملی هستند که باعث دختر یا پسر شدن فرزندشان می شود.

 

جنسیت جنین و نقش اساسی پدر

در ابتدا باید بدانیم پدر و مادر در جنسیت جنین چه نقشی دارند.شاید شنیده باشید که دختر یا پسر شدن جنین کروموزوم  Y بستگی دارد. کروموزوم‌ها شامل دو گروه مستقل X و Y هستند. زمانی که دو X کنار هم قرار می گیرند، نتیجه لقاح به سمت دختر شدن می رود  و زمانی که X کنار Y قرار بگیرد، جنسیت جنین منجر به پسر شدن می شود.
به این دلیل که فقط جنس مذکر دارای کروموزوم Y است،پس کاملا مشخص است که پدر است که روی دختر یا پسر شدن جنین تاثیر می‌گذارد و مادر هیچ گونه تاثیری روی دختر یا پسر شدن جنین نخواهد داشت.

زمان برقراری رابطه جنسی و تاثیر آن بر جنسیت جنین
عده ای معتقدند که جفت کروموزومی X کندتر از جفت کروموزومی Y عمل می‌کند؛ اما مدت زمان بیشتری در اندام تولید مثل زنان باقی می‌ماند. به همین دلیل گفته می‌شود کروموزوم دختر کند؛ ولی قوی‌تر است ولی کروموزم پسر ضعیف‌تر؛ اما سریع‌تر است.همین افراد معتقدند با دانستن این نکته می‌توان به تعیین جنسیت جنین پی برد.

به همین دلیل احتمال پسر شدن جنین افرادی که در روز تخمک‌گذاری رابطه جنسی دارند، بیشتر است به این خاطر که کروموزوم Y می‌تواند سریع‌تر خودش را به تخمک برساند و اگر رابطه جنسی دو الی سه روز قبل از تخمک گذاری انجام شود؛ احتمال دختر شدن جنین افزایش پیدا خواهد کرد. بنابراین اگر رابطه جنسی مدت زمان بیشتری نسبت به روز تخمک گذاری انجام شود احتمال دختر شدن جنین بیشتر خواهد شد.
پس اگر رابطه جنسی نزدیک به زمان تخمک گذاری انجام شود، احتمال پسر بودن جنین بیشتر است؛ به خصوص که ترشحات دهانه رحم رقیق‌تر است و حرکت اسپرم‌های حاوی کروموزوم Y را راحتتر می‌کند؛ اما اگر نزدیکی سه تا چهار روز قبل از تخمک گذاری اتفاق بیفتد، احتمال دختر شدن جنین افزایش می‌یابد و مدتی بعد از بروز علائم بارداری در هفته اول بعد از لقاح سایر علائم نیز خودشان را نشان خواهند داد. بنابراین اگر در روزهای تخمک گذاری نزدیکی کرده‌اید؛ احتمالا فرزندتان پسر است و اگر با کمی فاصله نزدیکی کرده اید با احتمال بیشتری دختر دار خواهید شد.

 

علائم بارداری پسر

عده ای معتقدند که علائم بارداری پسر شامل مواردی است که میتوانند قبل از سونوگرافی جنسیت جنین را تشخیص دهند  و این موارد علمی نیستند. علائم پسر دار شدن شامل موارد زیر است:

 • وضعیت شکم مادر: عده ای می گویند اگر شکم به سمت پایین باشد وبیضی شکل باشد، جنین پسر خواهد بود.
 • تیر کشیدن سمت راست شکم در بارداری: عده‌ای معتقدند در بارداری تیر کشیدن سمت راست شکم می‌تواند نشان دهنده پسر بودن جنین باشد.
 • ضربان قلب پایین‌تر: تعداد ضربان قلب پایین‌تر از 140 در دقیقه می‌تواند نشان دهنده پسر بودن جنین باشد.
 • ویار غذاهای شور: اگر ویار خوراکی‌های شور می‌کنید، احتمالا جنین شما پسر خواهد بود.
 • ادرار روشن: اگر رنگ ادرارتان روشن است، احتمالا جنین پسر خواهد شد.
 • رشد موهای زائد: جنین پسر سرعت رشد موهای زائد مادر را بالا می‌برد.
 • احساس سرما در بارداری: اگر پاهایتان بیشتر وقت‌ها سرد است؛ احتمالا جنین شما پسر است.

علائم بارداری دختر

علائم بارداری دختر از دید مردم شامل موارد زیر می‌شود: این موارد هم مثل علائم بارداری پسر علمی نیستند:

 • وضعیت شکم مادر: اگر شکم مادر رو به بالا باشد و حالت کروی داشته باشد، جنین دختر است.
 • رنگ ادرار: اگر رنگ ادرار مادر تیره باشد، جنین دختر است.
 • ویار شیرین: چنانچه مادر به خوردن خوراکی‌های شیرین تمایل داشته باشد، جنین دختر است.
 • تعداد ضربان قلب: اگر تعداد ضربان قلب جنین بالاست، احتمالا فرزندتان دختر است.
 • چرب شدن پوست: اگر پوستتان چرب شده و آکنه می‌زنید، احتمالا جنین دختر است.
 • تلخ شدن دهان و جنسیت جنین: عده ای معتقدند نشانه دختر بودن جنین تلخ شدن دهان در بارداری است.

 

 

کدام علائم را جدی بگیریم؟

شانس دختر یا پسر شدن جنین هر کدام 50 درصد است و اصولا وقتی یکی نباشد؛ دیگری هست. با این اوصاف در گذشته خرافات و باورهای اشتباهی به وجود امده  که در اکثر اوقات باعث ناراحتی و نگرانی مادران و حتی اطرافیانشان می‌شود. تمام مواردی که علم پزشکی به عنوان عوامل تاثیر گذار بر بارداری تعیین کرده است؛کاملا وتضح اند و ربطی به رنگ ادرار در بارداری و جنسیت جنین یا وضعیت شکم مادر و جنسیت جنین ندارد.
در بسیاری از موارد پیش امده  که کسی که دختردار بوده ویار غذاهای شور کرده یا ضربان قلبش کندتر شده؛ بنابراین چنین مواردی پرداخته شدن و نگرانی  ندارند.

 

سونوگرافی تعیین جنسیت

اصلی ترین و مطمئن‌ترین راه برای تشخیص جنسیت جنین، سونوگرافی به موقع است. حالا باید ببینیم بهترین زمان سونوگرافی چه وقت است؟
بهترین زمان سونوگرافی با توجه به دستگاههای پیشرفته امروزی هفته دهم بارداری است؛ ولی قابل اطمینان ترین سونو هفته ی18 یا 20 بارداری است.

 

 

موارد اشتباه شدن جواب سونوگرافی

عوامل زیر باعث تشخیص نادرست جنسیت جنین می شود:

 • وضعیت قرارگیری جنین در رحم مادر که باعث میشود نتوان جنسیت جنین را تشخیص داد.
 • خراب بودن دستگاه‌های سونوگرافی می‌تواند جنسیت جنین را به اشتباه نشان دهد.
 • وزن زیاد مادر می تواند یکی دیگر از موارد اشتباه در سونو باشد.
 • سونوگرافی قبل از شکل گیری جنین و زودتر از موعد احتمال اشتباه را افزایش می‌دهد.

در آخر با توجه به اینکه احتمال دارد اشتباه هایی در تشخیص جنسیت جنین در سونو به وجود آید , با این وجود احتمال اشتباه نسبت به اعتقادات نادرست و خرافه ی قدیمی ها خیلی کم تر است.

 

 

1
دیدگاه بگذارید

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
مبینا Recent comment authors
  عضویت  
newest oldest most voted
هشدار به وسیله :
مبینا
Guest
مبینا

امیدوارم بچه ما دختر باشه